ul. Kamińskiego 11, 30-644 Kraków
Ul. Opolska 12, 31-323 Kraków

Ochrona lakieru folią? Które części warto zabezpieczyć

Zabezpieczenie lakieru pojazdu przy użyciu specjalistycznej i ochronnej folii staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Ochrona powłoki lakiernicznej powinna być wykonana tuż po zakupie nowego lub używanego pojazdu. Szczególnie gruba i wytrzymała folia (PPF) gwarantuje pewną ochronę przed odpryskami, działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, czy uszkodzeń mechanicznych wynikających z codziennego użytkowania samochodu. Fabryczny lakier dzięki zastosowaniu takiej folii utrzymywany jest w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Tym samym w przypadku chęci sprzedaży swojego pojazdu możemy być pewni, że nie straci on znacznie na wartości. Folia chroniąca lakier to doskonała inwestycja na lata, która przyniesie zyski w przyszłości. Specjaliści potwierdzają, że montaż takiej folii nie wymaga demontażu poszczególnych części pojazdu dzięki czemu cały proces nie jest tak czasochłonny.

Zainwestuj w folię i zadbaj o lakier samochodu

Najlepsza jest zdecydowanie folia o większej grubości, która jest jednocześnie elastyczna. Sprężysta folia świetnie sprawdzi się jako skuteczny amortyzator przed uderzeniami kamieni, które zalegają na drodze po której porusza się pojazd. Skuteczność działania folii jest widoczna szczególnie, kiedy chroni samochód przed działaniem szkodliwych substancji chemicznych. W normalnych warunków takie chemikalia na pewno uszkodziłyby lakier. Folia staje się zaporą dla takich substancji i skutecznie osłania lakier.

Na rynku istnieją folie ochronne, które samoistnie powracają do stanu pierwotnego po wystąpieniu uszkodzenia. Najlepiej jest zakupić folie bezbarwne, dzięki czemu nie będą one widoczne i to lakier będzie eksponowany. Nałożenie folii ochronnej powinno być wykonane w profesjonalnym zakładzie z zachowaniem należytej staranności, gdyż jeden najmniejszy błąd popełniony przy jej nakładaniu skutkuje koniecznością zdarcia dotąd położonej folii i rozpoczęciem całego procesu od nowa.

Folia ochronna – jak prawidłowo ją nałożyć?

Jak prawidłowo ją nałożyć? To zadanie dla specjalisty. Do nałożenia folii trzeba użyć specjalny płyn montażowy oraz silikonowe rakle. Przy aplikacji folii ochronnej należy zadbać o sterylne warunki, aby nawet najmniejszy pyłek nie wdarł się pod powierzchnię folii. Gdyby tak się stało to z pewnością byłoby to widoczne i cały zabieg musiałby zostać powtórzony.

Producenci folii w większości zadbali o bazy wykrojników na pojazdy wielu marek, co sprawia że nie jest konieczne dodatkowe docinanie nałożonej już folii. Tym samym w maksymalnym stopniu eliminuje się możliwość ewentualnego uszkodzenia lakieru i narażenia kierowcy na dodatkowe koszty.

Folia ochronna przeznaczona jest do ochrony lakieru każdego rodzaju pojazdu – nie tylko samochodów. Ochrona lakieru folią to kosztowna inwestycja, ale z pewnością zwróci się ona w dłuższej perspektywie czasowej. Tak jak było wspomniane kierowcy najbardziej odczują ten zwrot gotówki w przypadku sprzedaży pojazdu, gdyż zaniżanie ceny nie będzie konieczne. Co więcej sprzedaż może być przeprowadzona po wyższej cenie ze względu na nałożoną folię ochronną.

Jakie części pojazdu warto zabezpieczyć folią ochronną?

Zdecydowanie najbardziej narażony na uszkodzenia jest oczywiście przód pojazdu. Najczęściej zakłady serwisowe stosują oklejenie przednie wraz z następującymi elementami: błotnikami, zderzakami, lampami, a także lusterkami. Zderzaki bardzo często ulegają uszkodzeniu przy manewrach parkowania, gdzie widoczność jest ograniczona.

Często kierowcy nie mogą oszacować dokładnej odległości między zderzakiem a postawioną przeszkodą (wysoki krawężnik, kwietnik, znak). Natomiast progi tracą swój pierwotny blask, gdyż bardzo często są niszczone przy wsiadaniu i wysiadaniu a także podczas ładowania bagażnika. Wnęki klamek to kolejne miejsce, które warto okleić ze względu na ciągłe dotykanie tego miejsca podczas wsiadania do pojazdu. Niektórzy klienci decydują się na oklejenie całego pojazdu, gdyż tylko w takim rozwiązaniu widzą sens całego zabiegu oklejania pojazdu folią ochronną. Wówczas mają pewność, że lakier pozostanie nieuszkodzony i samochód cały czas będzie wyglądał jak nowy.

Folia wraz z upływem czasu także będzie niszczeć, dlatego warto ją wymieniać. Jak dbać o pojazd oklejony folią ochronną? Przed myciem warto przystąpić do użycia aktywnej piany, która skutecznie rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia powstałe na powierzchni folii nie niszcząc jej jednocześnie. Pianę wraz z całym brudem należy usunąć przy użyciu wody. Kierowcy posiadający pojazd z nałożoną folią ochronną powinni pamiętać o dokonaniu odpowiedniego wyboru chemii używanej do czyszczenia pojazdu, a także są zobowiązani do odpowiedniego regulowania ciśnienia wody tak aby jego nadmierna siła nie doprowadziła do niezamierzonego uszkodzenia folii – najczęściej zbyt wysokie ciśnienie powoduje odklejenie się folii i trudności z jej ponownym naklejeniem.

Ul. Kamieńskiego 11,
30-644 Kraków
Ul. Opolska 12,
31-323 Kraków