ul. Kamińskiego 11, 30-644 Kraków
Ul. Opolska 12, 31-323 Kraków

Lakierować samochód czy oklejać auto?

Zastanawiasz się nad zmianą koloru karoserii, jednakże nie chcesz wydawać fortuny na nowego czterokołowca? Możesz skorzystać z lakierowania bądź oklejania. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety o których warto wspomnieć. Oba sposoby są bardzo powszechne, a ich wybór często jest kwestią indywidualną. Czy lakierowanie jest dla nas opłacalne? Czy warto zdecydować się na oklejanie? Kiedy powinniśmy zdecydować się na oklejanie, a kiedy na lakierowanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. Lakierować samochód czy oklejać auto?

Czy lakierowanie jest opłacalne?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się czy lakierowanie będzie dla nas opłacalne. Otóż jest to proces, który polega na zmianie koloru karoserii. Jednak aby tego dokonać, konieczne okaże się wcześniejsze gruntowne przygotowanie czterokołowca.

Na początku należy wyszlifować powierzchnię, aby pozbyć się poprzedniej warstwy, a także usunąć ewentualne niedoskonałości. Następnie dochodzi do aplikacji lakieru – dzieje się to za pośrednictwem specjalnych pistoletów, które zostały skonstruowane w taki sposób, że gwarantują równomierne rozprowadzenie danego produktu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lakierowanie to często dość duży wydatek. Cena zależy od tego, jak duży jest pojazd, a także jaki lakier został zastosowany.

W niektórych przypadkach koszt może wynieść więcej niż kilka tysięcy złotych, co z pewnością jest ogromnym wydatkiem. Dodatkowo cały proces jest dość skomplikowany, dlatego też czas oczekiwania może znacznie się wydłużyć. Jest to poważna przeszkoda, jeśli potrzebujemy samochodu w błyskawicznym tempie. Lakierowanie ma jednak ogromną zaletę, bowiem powłoka charakteryzuje się trwałością. Oznacza to, że samochód będzie miał odpowiedni kolor przez nawet kilkanaście lat, co z pewnością jest dla nas bardzo satysfakcjonujące. 

Oklejanie – czy warto się na nie zdecydować?

Kiedy słyszymy o oklejaniu, najczęściej kojarzy nam się to z mobilną reklamą. Jednakże w dzisiejszych czasach wygląda to nieco inaczej, bowiem folie samochodowe wykorzystywane są także na prywatne auta- dzięki temu możliwa jest zmiana koloru karoserii. Dlaczego folia samochodowa cieszy się coraz większą popularnością? Otóż możemy zdecydować się na dowolny kolor nadwozia, a kiedy nie będzie on nam odpowiadał, wówczas możemy go usunąć w dowolnym momencie. Uzyskany efekt końcowy nie jest więc wieczny, na co warto zwrócić uwagę. Ma to jednak swoje plusy, bo jeśli samochód znudzi nam się w aktualnej wersji, możemy go dowolnie zmodyfikować i powrócić do pierwotnego koloru bez większych konsekwencji.

Co ciekawe, do wyboru mamy wiele różnych kolorów, a także kilka odmian. Folie mogą występować zarówno w barwach metalicznych, jak i błyszczących, satynowych bądź matowych. W konsekwencji każdy znajdzie właśnie to czego szuka. Jest to tańsze rozwiązanie niż gruntowne lakierowanie. Kolejną zaletą oklejania jest to, że materiał chroni karoserię przed warunkami atmosferycznymi. Warstwa folii jest znacznie grubsza niż tradycyjna warstwa lakieru, w konsekwencji mamy pewność, że karoseria jest w pełni bezpieczna. Materiały są również odporne na promieniowanie UV, co oznacza, że nie blakną one wtedy, gdy słońce świeci intensywnie. 

Kiedy zdecydować się na oklejanie, a kiedy na lakierowanie?

Ciężko jednoznacznie wskazać, które z tych rozwiązań będzie bardziej optymalne, bowiem wiele zależy od danej sytuacji. W praktyce to my powinniśmy decydować o tym, jakie rozwiązanie wybierzemy. Powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno indywidualne preferencje, jak i możliwości finansowe. Pewne jest, że istnieją sytuacje, w których jeden ze sposobów zmiany koloru jest skuteczniejszy.

Przykładowo lakierowanie będzie nieco lepsze wtedy, gdy posiadamy dość stary samochód i chcielibyśmy tchnąć w niego odrobinę życia. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy chcielibyśmy zamaskować poważniejsze niedoskonałości. Jednakże jest to rozwiązanie, które wymaga dość dużego budżetu, ze względu na to, że nakładanie lakieru jest kosztowne. Lakierowanie nie będzie opłacalne i sensowne w sytuacji, kiedy dopiero co kupiliśmy nowego czterokołowca.

Stan lakieru jest na tyle satysfakcjonujący, że jego wymiana na nowy jest nieracjonalna. Jeśli chodzi o oklejanie auta, warto się nad tym zastanowić, gdy pragniemy zmiany kolory nadwozia, jednakże tylko na pewien okres, a także wtedy, gdy chcielibyśmy chronić swój właściwy lakier przed ewentualnymi zarysowaniami. Z możliwości oklejania należy skorzystać, kiedy na pojeździe nie ma poważniejszych uszkodzeń w postaci głębokich rys. Wówczas możemy zabezpieczyć własną karoserię przed blaknięciem. Dlatego też aplikacja folii będzie odpowiednia wtedy, gdy kupujemy nieco tańszego czterokołowca w białym kolorze.

Ul. Kamieńskiego 11,
30-644 Kraków
Ul. Opolska 12,
31-323 Kraków