ul. Kamińskiego 11, 30-644 Kraków
Ul. Opolska 12, 31-323 Kraków

Czy warto zabezpieczać lakier samochodowy folią PPF?

W momencie kiedy tylko folie ochronne PPF trafiły na rynek światowy, od razu wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród swoich odbiorców. Pomimo ceny takiego zabiegu, jest on o wiele bardziej przychylny i skuteczny niż zwykłe foliowanie, które było popularne jeszcze parę lat temu. Co przemawia za klientami wybierającymi taki rodzaj zabezpieczenia? Jakie korzyści płyną z tej formy ochrony?

 Zalety folii PPF

Folia ochronna PPF jest zaskakująco gruba (około 160 mikronów grubości) i elastyczna, przez co bardzo dobrze chroni lakier przed uszkodzeniami ,zarysowaniami, a także uderzeniami na przykład pyłu drogowego. Dodatkowo uszkodzenia powstałe na folii automatycznie znikają pod wpływem czasu oraz ciepła, a to niespotykana zaleta prawda?

Warto dodać, że taka folia PPF potrafi zabezpieczyć nasz pojazd przed drobnymi kolizjami i parkingowymi obcierkami, co bardzo często uratuje lakier przed utraceniem nieskazitelnego wyglądu. Musimy jednak pamiętać że nie ma rzeczy niezniszczalnych, więc przy dużym większej kolizji, czy spotkaniu z zdeterminowanym wandalem niestety polegnie.

Za wyborem bezbarwnej folii ochronnej przemawia też fakt, że pozwala ona na zabezpieczenie nie tylko lakieru, ale również wielu innych elementów auta. Można pokryć nią między innymi zderzaki i reflektory, a także wykończenie i wyposażenie wnętrza- łącznie z ekranami dotykowymi. Do zabezpieczenia tych ostatnich najlepiej nadaje się matowa folia, która nie przeszkadza w ich użytkowaniu.

Kolejny plus wynikający z zakupu takiej folii PFF, jest łatwość czyszczenia auta. Lakier staje się bardziej odporny na zanieczyszczenia, przez co nie będziesz musiał się męczyć ze środkami czystości ( których koszty z pewnością zmaleją) i zaoszczędzisz trochę wolnego czasu. Wygląda bardzo korzystnie prawda?

Folia PPF jest, aż dwukrotnie od winylowej, a pomimo tego jeśli dobrze ją zaaplikujemy nie będzie ona widoczna, więc nie musimy się martwić o utracie koloru samochodu.

Położenie takiej folii zajmuje mniej więcej 2-3 dni roboczych, więc nie jest to długi czas oczekiwanie, natomiast jeśli chcemy zabezpieczyć sam przód pojazdu,  zajmuje to około jednego dnia – i właśnie na taką opcje decydują się najczęściej klienci, ze względu na największe narażenie tej części przed otarciami. Teraz pytanie które części samochodu oprócz frontu, najlepiej zabezpieczyć folią PPF?

 • błotnik,
 • przedni zderzak,
 • lampy i lusterka,
 • wnęki pod klamkami,
 • progi,
 • zderzaki.

Oklejanie samochodu folią? Zdecydowanie warto u specjalisty

Ceny takiego zabiegu startują od około 11 tysięcy złotych , jeśli dla ciebie ta cena jest za wysoka możesz także zdecydować się na aplikowanie folii PPF częściowo – sam przód auta to koszt 3,5-5 tysięcy, i choć cena może wydawać się mimo wszystko duża, to w porównaniu do kosztów zmiany koloru przy użyciu folii winylowej nie robią już takiego wrażenia.

Możesz postanowić także na własnoręcznym aplikowaniu folii przykładowo koszt takiej samodzielnej usługi za zabezpieczenie reflektorków i świateł wynosi około 250 złotych, jednak jest znaczne ryzyko popełnienia błędu np. auto porysowane od nożyka ,odchodząca folia, brak ubezpieczenia OC firmy wykonujących usługę, a jest tego znacznie więcej więc mimo ceny bezpieczniej będzie wykonać całą usługę w salonie, chyba że jesteś gotowy do ponoszenia konsekwencji za swoją decyzję. Gdyby to za nami nie przemawiało (w salonie) w razie niedociągnięć mamy 10 lat gwarancji , jednak warto zaznaczyć, że jeśli będziemy tylko dbać o auto, folia powinna wytrzymać w stanie idealnym znacznie dłużej.

Na pewno teraz kiedy zostały wymienione korzyści foli PPF, zastanawiasz się nad tym, jak w takim razie możesz ją nałożyć – odpowiedź jest bardzo prosta! Takie zabezpieczenie nakłada się przy pomocy specjalnego płynu montażowego oraz sylikonowych rafli (na mokro). Producenci folii PPF na szczęście posiadają większość elementów do wielu modeli i marek, dzięki czemu nie musimy się martwić o przycinanie części i niedopasowanie.

Oczywiście taka folia nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie do samochodów, ale także do motocykli, jachtów, śmigłowców i wiele innych pojazdów, które poruszają się po różnych płaszczyznach.

Oklejanie folią PPF a ubezpieczenie

Zastanawiasz się nad sensem kupowania folii PFF, ze względu na posiadanie ubezpieczenia, za które dostaniesz odszkodowanie w razie usterki na pokrycie kosztów naprawy? Problem w tym, że jeśli w przyszłości masz zamiar sprzedać swój pojazd ,nałożona powłoka będzie wyryty przez miernik metalu, taka folia sprawdzi się wtedy idealnie i nie będziesz przejmować się niepowodzeniem.

Podsumowanie

Podsumowując korzyści wynikające z woli PPF można stwierdzić, że to:

 • ochrona przed odpryskami od kamieni,
 • zabezpieczenie przed rysami i hologramami,
 • znaczna poprawa barwy i połysku lakieru,
 • łatwiejsze czyszczenie samochodu,
 • zdolność do samo regeneracji,
 • widoczna transparentność
 • jest niewidoczna dla oka,
 • chroni przed atakami wandalizmu,
 • chroni przed owadami i ptasimi odchodami.

Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem folii PFF weź pod uwagę w swojej ocenie ten artykuł, pomimo swojej ceny gra jest warta świeczki! Możesz przedłużyć rewelacyjny wygląd swojego wozu na wiele lat.

Ul. Kamieńskiego 11,
30-644 Kraków
Ul. Opolska 12,
31-323 Kraków